а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истиска

истискаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Сосема изгмечи нешто.
Англиски: crush Албански: shtrydh
Примери:
Ја истиска цигарата во пепелникот.
2. Исцеди, со стискање извади течност од нешто.
Англиски: squeeze Албански: shtrydh
Примери:
Го истиска лимонот.
Изведенки
1. истискува несв.
истискуваат
2. истискување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи