а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истине

истинат; истини, истинете; истинав, истинаа; истинал; истинат; истинев, истинеа; истинел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13752
1. Се олади, стане ладен.
Англиски: cool off Албански: ftoh
Примери:
Јадењето истина.
Кафето истина.
2. Стане рамнодушен кон некого или кон нешто.
Англиски: cool off Албански: ftohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му истина срцето.
Тој истина во однос на неа.
3. умре
Англиски: die Албански: vdes
Употреба: Преносно значење
Примери:
Уште не беше истинат, а тие веќе го заборавија.
Изведенки
1. истинува несв.
истинуваат
2. истинување ср.
глаг. им.