а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истимари

истимарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54394
Заврши со тимарење.
Англиски: groom Турски: tımar etmek
Примери:
Добро го истимари коњот и го однесе на пазар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК