а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истече

истечат; истече, истечете; истеков, истекоа; истекол, истекле; (ќе) истечев, (ќе) истечеа; (ќе) истечел; истечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6057
1. Излезе од некаде со течење, се излее.
Англиски: spill Албански: rrjedh, derdhë
Примери:
Го засече местото за да истече лошата крв.
Истече млекото.
2. Дојде до крај, помине, заврши.
Англиски: expire Албански: skadoj, rrjedh, del
Употреба: Преносно значење
Примери:
Bи истече времето за размислување.
Додека да трепнеш животот истекол.
Изрази
Очите му истекоа – Го заболеа очите од долго, напорно гледање.
Очите му истекоа – Премногу нападно гледа во некој или нешто.
Изведенки
1. истекува несв.
истекуваат
2. истекување ср.
глаг. им.
3. истечува несв.
истечуваат
4. истечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК