а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истетерави

(се) истетерават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49304
Излезе однекаде со тетеравење.
Англиски: stagger
Примери:
Од грмушките се истетерави пијаниот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК