а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истерувач

мн. истерувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што истерува, што се занимава со истерување.
Англиски: exorcist
Примери:
Истерувач на духови.
Истерувач на неканети гости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи