а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истенка

истенкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45875
1. Испушти звуци на стенкање.
Англиски: groan Албански: rënkoj, ofshaj
Примери:
Човекот истенка од болка.
2. За предмет - искрцка.
Англиски: squeak Албански: kërcet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Истенкаа скалите под моите нозе.
Изведенки
1. истенкува несв.
истенкуваат
2. истенкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК