а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истели

истелат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Роди теле.
Албански: pjell viç
Примери:
Кравата истели здраво, машко теле.
2. (се истели)
Албански: pjell viç
Примери:
Нашата крава се истели пред два дена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК