а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истегари

(се) истегари
Вид збор: Глагол, свршен
(се) истегне
Англиски: stretch
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. истегарува несв.
(се) истегаруваат
2. истегарување ср.
глаг. им.