а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истакнат

истакнати
Вид збор: Придавка
Ранг: 5899
Што се издвојува, што е познат во јавноста по некоја особеност (храброст, дарба).
Англиски: famous
Примери:
Истакнати собирачи на народни умотворби.
истакнат научник
истакнат борец