а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испуст

мн. испусти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48789
1. Оградена просторија во непосредна близина на штала каде што се пушта добитокот на чист воздух и сонце.
Албански: prizë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Кога е топло времето, добитокот го чуваат во испустите.
2. Отвор, дупка низ која истекува вода.
Англиски: outflow Албански: vrimë, rrjedhë
Примери:
Испустите на базенот се затнати и не може да се промени водата.