а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испусти

испустат; испустил; испустен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13642
1. Направи нешто да биде пусто.
Англиски: devastate Албански: shkretoj
Примери:
Немирни деца ја испустија градината.
Ја испустија земјата.
2. (се испусти) Стане пуст, остане сам.
Англиски: desert Албански: shkret
Примери:
Се испустија селата.
Името ми се испусти.
3. (се испусти) Престане да се грижи за себеси.
Англиски: neglect Албански: shkretohem, neglizhohem
Примери:
Од тага сосема се испусти.
Изведенки
1. испустува несв.
(се) испустуваат
2. испустување ср.
глаг. им.