а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испустеник

мн. испустеници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е испустен, осамен.
Англиски: hermit
Примери:
Дојде и селскиот испустеник, дедото од најоддалечената куќичка.
Изведенки
испустеница ж.
мн. испустеници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК