а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испупчи

испупчат; испупчил; испупчен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да биде поиздадено, да биде понапред од нешто друго.
Англиски: pop out Албански: fryj
Примери:
Ги испупчи усните како за плачење.
2. (се испупчи) Се издаде понапред од нешто друго.
Англиски: swell, bulge Албански: fryj, thekson
Примери:
Каснатото место се испупчи.
Изведенки
1. испупчува несв.
(се) испупчуваат
2. испупчување ср.