а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испупчен

испупчениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17279
Што е издаден нанапред.
Англиски: convex
Примери:
Образите му беа испупчени.
Изведенки
испупченост ж.