а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испумпува

испумпуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 32205
1. испумпа
Англиски: pump Албански: pumpoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Срцето испумпува крв со која се снабдуваат сите ткива и органи.
2. Испушта воздух од нешто напумпано.
Англиски: deflate Албански: çfryj
Примери:
Го испумпа чамецот.
3. (се испумпа) Се испушто воздух.
Англиски: deflate Албански: çfryhet
Примери:
Гумата се испумпала.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК