а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испули

(се) испулат
Вид збор: Глагол, свршен
изгледа, разгледа
Англиски: look
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се испули наоколу.
Го испули од глава до петици.
Изведенки
испулува несв.
(се) испулуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи