а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испука

испукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7463
1. Добие многу пукнатини по површината.
Англиски: crack Албански: plas
Примери:
Устата му испукала.
Од студот и испукаа рацете.
Земјата испукала од суша.
2. Истрела муниција од оружје.
Англиски: shoot Албански: gjuaj, shtie
Примери:
Испука само еден куршум.
3. Заврши со пукање муниција и др.
Англиски: bang Албански: mbaroj krismën
Примери:
Ги испука сите петарди што му останаа.
Со иглата ги испука балоните.
Изведенки
1. испукува несв.
испукуваат
2. испукување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК