а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испука

испукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Добие многу пукнатини по површината.
Англиски: crack Албански: plas
Примери:
Устата му испукала.
Од студот и испукаа рацете.
Земјата испукала од суша.
2. Истрела муниција од оружје.
Англиски: shoot Албански: gjuaj, shtie
Примери:
Испука само еден куршум.
3. Заврши со пукање муниција и др.
Англиски: bang Албански: mbaroj krismën
Примери:
Ги испука сите петарди што му останаа.
Со иглата ги испука балоните.
Изведенки
1. испукува несв.
испукуваат
2. испукување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи