а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрсне

испрснат; испрсни, испрснете; испрснав, испрснаа; испрснал; испрснат; (ќе) испрснев, (ќе) испрснеа; (ќе) испрснел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прсне, пукне со прскање.
Англиски: burst Албански: plas, pëlcas
Примери:
На нозете и испрснале капилари.
Очите ќе ти испрснат од гледање.
2. Почувствува големо душевна страдање.
Англиски: shatter Албански: plas, pëlcas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Срцето и испрсна од болка.
Изведенки
испрснува несв.
испрснуваат