а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрпелка

(се) испрпелкаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) испрпела
Употреба: Деминутив
Изведенки
1. испрпелкува несв.
(се) испрпелкуваат
2. испрпелкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи