а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрпела

(се) испрпелаат
Вид збор: Глагол, свршен
прпела
Англиски: wallow
Примери:
Магарето се испрпела во песокот.
Изведенки
испрпелува несв.
(се) испрпелуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи