а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрошета

испрошетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Прошета многу и насекаде.
Примери:
Во младите години тој се испрошетал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи