а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрочита

испрочитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42933
Прочита нешто од почеток до крај или повеќе книги, текстови.
Англиски: read
Примери:
Испрочитав многу книги ова лето.
Тој испрочита се што пишуваше во весниците за него.
Изведенки
испрочитува несв.
испрочитуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК