а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрости

(се) испростат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се прости, се збогува со повеќемина, со сите.
Албански: përshëndet
Примери:
Се испрости со сите и замина.
2. (само во мн.) Заемно си простат нешто, се смират.
Албански: fal, pajtoj
Примери:
Се испростија и се прегрнаа.
Изведенки
испроштава несв.
(се) испроштаваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи