а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испроси

испросат
Вид збор: Глагол, свршен
Добие нешто со просење, со молење.
Англиски: beg
Примери:
Денес ни еден мангар не испросив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи