а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испромени

испроменат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи големи промени, измени.
Англиски: change Албански: ndryshoj, ndërroj
Примери:
Кога стана раководител, испромени сѐ.
2. Облече, дотера некого во нова облека.
Англиски: change Албански: ndërroj
Примери:
Ги испромени децата во празнична облека.
3. (се испромени) се промени, се измени
Англиски: change Албански: ndryshoj
Примери:
Сѐ се испромени, не е како некогаш.
4. (се испромени) Се издотера, облече свечена облека.
Англиски: change Албански: ndërroj
Примери:
Се испроменила како за на гости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи