а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испродаде

испродадат; испродај, испродајте; испродадов, испродадоа; испродал; (ќе) испродадев, (ќе) испродадеа; (ќе) испродадел; испродаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27535
Продаде во голема мера, продаде сѐ.
Англиски: sell out
Примери:
Испродаде сѐ што имаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК