а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испровоцира

испровоцираат
Вид збор: Глагол, свршен
провоцира
Англиски: provoke Албански: prpvokoj, ngacmoj
Примери:
Тие ја испровоцираа тепачката.
Таа го испровоцира да каже повеќе отколку што требаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи