а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испробан

испробаниот
Вид збор: Придавка
докажан во пракса
Англиски: well-tried
Примери:
испробан рецепт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи