а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрли

испрлат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Осмади, изгори влакна без да ја оштети кожата.
Англиски: singe Албански: përzhis
Примери:
Ја испрли закланата кокошка пред да ја стави да се вари.
Си ја испрли раката од огинот.
2. (се испрли) Си ги изгори влакната на кожата.
Англиски: scorch Албански: përzhit
Примери:
Се испрлија и се исцрнија, но сепак го поправија моторот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи