а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испркне

испркнат
Вид збор: Глагол, свршен
Пркне, изникне, израсте во голема мера.
Примери:
Испркнал многу од минатата година до сега.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи