а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испришти

(се) исприштат
Вид збор: Глагол, свршен
Се покрие со приштови.
Употреба: Медицина
Примери:
Од високата температура детето се испришти по лицето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи