а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исприкаже

исприкажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прикаже, раскаже многу нешта.
Англиски: chat Албански: tregoj, rrëfej
Примери:
Ми исприкажа што се случувало додека бев отсутен.
2. (се исприкаже) Се изназборува со некого.
Англиски: blab Албански: llafos
Примери:
Двете пријателки се исприкажаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи