а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испречи

испречат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави нешто напреку како пречка (на пат, на премин).
Англиски: block Албански: pengoj, bllokoj
Примери:
Го испречи автомобилот на патот.
2. (се испречи) Застане, се најде како пречка.
Англиски: arise Албански: pengoj, ndaloj
Примери:
Пред нив се испречи висока ограда.
Во текот на работата му се испречија многу проблеми.
Изведенки
испречува несв.
испречуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи