а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испретресе

испретресат
Вид збор: Глагол, свршен
Темелно претресе.
Англиски: strip-search
Примери:
Сите ги испретресоа, но не најдоа ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи