а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрета

испретаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42486
1. Извади нешто што било запретано.
Англиски: scrape out Албански: shpuris, shpuzis
Примери:
Од пепелта испретаа куп печени компири.
2. Открие, дознае нешто по долго пребарување.
Англиски: find out Албански: gjej, zbuloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Испрета нова информација.
Изведенки
испретува несв.
испретуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК