а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испресече

испресечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пресече повеќе нешта, се со ред.
Англиски: cut Албански: pres
Примери:
Ги испресече сувите гранки на липата.
2. (се испресече)
Албански: pritem
Примери:
Се испресече по прстите на повеќе места.
Изведенки
1. испресекува несв.
испресекуваат
2. испресечува несв.
испресечуваат
3. испресечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи