а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испреплаши

испреплашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исплаши некого премногу.
Англиски: scare Албански: tremb, frikëson
Примери:
Во мракот и мачка можеше да го испреплаши.
2. (се испреплаши) Се исплаши.
Албански: trembem
Примери:
Се испреплаши кога го виде таков блед и ослабен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи