а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрепише

испрепишат
Вид збор: Глагол, свршен
Препише многу текстови, препише сѐ.
Англиски: copy
Примери:
Ги испрепиша сите белешки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи