а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испреметка

испреметкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Преметка многу, во голема мера.
Примери:
Ги испреметка старите фотографии.
Изведенки
испреметкува несв.
испреметкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи