а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испремести

испреместат
Вид збор: Глагол, свршен
Премести, смени место на повеќе нешта.
Англиски: relocate
Примери:
Испремести во собата како што сакаше таа.
Изведенки
испреместува несв.
испреместуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи