а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрекрши

испрекршат
Вид збор: Глагол, свршен
Прекрши на повеќе места или повеќе пати.
Англиски: break
Примери:
Опашката на кучето беше испрекршена и се влечеше по него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи