а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрекрсти

испрекрстат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи, стави нешто во крст, прекрсти, вкрсти повеќе пати.
Англиски: cross Албански: kryqëzoj
Примери:
Си ги испрекрстија рацете.
2. Измени име на повеќе носители на име.
Англиски: christen Албански: pagëzoj me tjetër emër
Примери:
Ги испрекрстија улиците и училиштата.
3. (се испрекрсти) Се вкрсти во голема мера.
Англиски: cross Албански: kryqëzohet
Примери:
Се испрекрстија многу патишта и тие не знаеја по кој од нив дојдоа.
4. (се испрекрсти) Се прекрсти повеќепати.
Англиски: cross Албански: kryqëzohem
Примери:
Се испрекрсти и истрча надвор.
Изведенки
испрекрстува несв.
испрекрстуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи