а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрекинат

испрекинатиот
Вид збор: Придавка
Што е со прекини, што не е поврзан.
Англиски: disconnected
Примери:
испрекинат говор
Изведенки
1. испрекинато прил.
Пример: Испрекинато зборува.
2. испрекинатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи