а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испреде

испредат; испреди, испредете; испредов, испредоа; испрел; испредев, испредеа; испредел; испреден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20644
1. Заврши со предење.
Англиски: spin Албански: mbaron me tjerrje
Примери:
Ја испреде сета волна.
2. Измисли приказна, раскаже нешто.
Албански: thur, rrëfen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Народот испреде приказни за јунакот.
Изведенки
1. испредува несв.
испредуваат
2. испредување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК