а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрегне

испрегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ослободи животно од запрега или од јарем.
Англиски: unharness
Примери:
Го испрегна коњот и го пушти да попасе.
Изведенки
1. испрега несв.
испрегаат
2. испрегање ср.
глаг. им.
3. испрегнува несв.
испрегнуваат
4. испрегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи