а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрегледа

испрегледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прегледа многумина, сите или прегледа многу нешта.
Англиски: control Албански: kontrolloj
Примери:
Професорот ги испрегледа сите писмени работи.
2. (се испрегледа) Направи повеќе лекарска прегледи, прегледа се.
Англиски: diagnose Албански: kontroll mjeksor
Примери:
Се испрегледа кај сите специјалисти, ама не му најдоа ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи