а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испреврти

испревртат; испревртил; испревртен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16233
1. Преврти многу нешта, сè.
Англиски: turn upside down Албански: praptoj, përmbys
Примери:
Ги испреврти чашите да се исцедат.
2. Направи метеж, безредие, испретури.
Англиски: turn upside down Албански: praptoj
Примери:
Ја испреврти собата и не го најде документот.
Уште колку гробови ќе бидат испревртени?
3. (се испреврти) Се преврти повеќепати.
Англиски: turn upside down Албански: rrotullohem
4. (се испреврти) Се измени многу.
Англиски: change completely Албански: ndryshoj tërësisht
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ништо не е како што беше, сега сѐ се испреврти.
Изведенки
испревртува несв.
испревртуваат