а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испревари

испреварат
Вид збор: Глагол, свршен
Престигне некого, направи нешто пред некого.
Англиски: overtake
Примери:
Ги испревари сите и прв стигна на целта.
Изведенки
1. испреварува несв.
испреваруваат
2. испреварување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи